Mawiają, że w marcu jak w garncu, bo dużo się dzieje. W naszym projekcie „Zdobywać szczyty” też nie brakowało różnorodnych aktywności.
Dzięki uprzejmości Akademii Prymusa nie tylko udało nam się wrócić do zajęć informatycznych prowadzonych przez Pana Mariusza Więcka, ale również rozpocząć cykl kilku zajęć kulinarnych pod hasłem „dorastanie przez gotowanie”, które prowadzi dla nas nieoceniona Pani Zosia w szkolnej stołówce.
Nie zapomnieliśmy też o rodzicach. Już 20 stycznia w ramach Punktu Konsultacyjnego uruchomiliśmy pierwszą grupę wsparcia dla rodziców zastępczych, a kolejne spotkanie odbyło się 16 marca.
Z kolei w dniu 10 marca w ramach Warsztatów „podróże bohatera”, wspierających proces usamodzielniania i działania samopomocowe, odbyło się spotkanie dla rodziców osób neuroróżnorodnych pod hasłem „Jak wziąć spraw w swoje ręce?, czyli fundacja, stowarzyszenie i inne podmioty ekonomii społecznej”. Warsztaty te wyszły naprzeciw inicjatywie rodziców, aby stworzyć nowy podmiot, dzięki któremu działania rozpoczęte w ramach Klubu Wolontariusza „Kuźnia Aktywności” mogłyby być kontynuowane i rozwijane również po zakończeniu projektu „Zdobywać szczyty”, ale też by szukać nowych własnych rozwiązań, możliwości samopomocy, działania i zmieniania rzeczywistości osób neuroróżnorodnych w lokalnej społeczności. Warsztaty te przybliżyły więc różnice pomiędzy fundacją o stowarzyszeniem, aspekty prawne ich zakładania i funkcjonowania, jak również praktyczne wskazówki z doświadczeń dotychczasowej działalności naszego Stowarzyszenia na rzecz pieczy zastępczej Stacja Dom. Trzymamy kciuki by ta nowa inicjatywa mogła się ziścić.
Marzec był też miesiącem edukacji seksulanej dla rodziców uczestniczących w naszym projekcie. W sobotę 18 marca 2023 r. w siedzibie „Kuźni aktywności” odwiedziła nas Katrzyna Gałązka „W równowadze”, z którą rozmawialiśmy o seksualności w kontekście rodzicielstwa, dojrzewania naszych dzieci, odpowiadania na pojawiające się pytania dotyczące sfery płciowej i seksualnej, granic i bezpieczeństwa. Badaliśmy nasze własne tabu, obawy, łatwości i trudności w rozmowach o cielesności i seksualności. Przyglądaliśmy się różnego rodzaju normom, schematom i przekonaniom, które nie zawsze wspierają nas i nasze dzieci w życiu seksualnym, zwłaszcza w okresie nastoletnich poszukiwań własnej tożsamości płciowej i orientacji seksualnej. Sprawdzaliśmy również jak możemy w dojrzewaniu płciowym wspierać osoby w spektrum autyzmu i z niepełnosprawnością.
Czego się nauczyliśmy?
• że seksualność to bardzo szeroki temat, który dotyczy też akceptacji i poznania swojego ciała, dbania o siebie i swoje zdrowie,
• że wiedzę o seksualności przekazują dzieciom rodzice poprzez swoje zachowanie i żadna instytucja, szkolny wykład, ani pogadanka nie zastąpi naturalnej interakcji między rodzicem, a dzieckiem, z której dziecko czerpie informację o granicach, bezpieczeństwie, intymności i dbaniu o siebie.
• że seksualność to pozytywny i realistyczny obraz relacji, miłości i fizyczności, a także szacunek do siebie i innych.
• że słowa którymi opisujemy rzeczywistość służą też do opisywania seksualności i tylko od nas zależy, czy zamienimy je w tabu zostawiając dzieci na pastwę internetu i rówieśników, czy też przekujemy w rzetelną wiedzę dostosowana do wieku i możliwości poznawczych dzieci.
Cieszymy się, że dzięki naszemu projektowi możemy tworzyć przestrzeń również dla takich warsztatów i rozmów. Bo też temat, choć tak ważny, to bardzo zaniedbany. Mamy nadzieję, że to nie ostatnie takie spotkanie.
Nie zabrakło również kolejnych aktywności naszych klubowiczów z „Kuźni aktywności”, którzy znów mieli okazję próbować swoich sił w Kinie Odeon podczas Misiowych Poranków, a relaks i wytchnienie zapewniały nam kolejne spacery Nordic Walking.
Nasz projekt realizujemy dzięki dotacji z programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG. Jego głównym założeniem jest wspieranie osób z grup narażonych na wykluczenie i ich opiekunów
w procesie usamodzielnienia, integracji społecznej i zawodowej, a także propagowanie i zachęcanie do samorzecznictwa i samopomocy.
Po więcej zdjęć zapraszamy do Galerii "Podsumowanie marcowych działań "Zdobywać szczyty" 2023"
#ZdobywaćSzczyty