Ostatnio sporo się u nas dzieje. Do projektu „zdobywać szczyty” realizowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele - Fundusz Krajowy, finansowanego przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG, obok wychowanków z pieczy zastępczej i ich opiekunów, zaprosiliśmy również osoby z niepełnosprawnością oraz nieneurotypowe, a wszystko po to by integrować i aktywizować zarówno społecznie jak i zawodowo.
W dniu 17 września 2022 r. spotkaliśmy się w Domu Pracy Twórczej „Granica” by poznać nowych uczestników naszego projektu, porozmawiać o potrzebach, wyzwaniach i oczekiwaniach i kiedy młodzież oddawała się twórczym inspiracjom podczas warsztatów frotażu, my planowaliśmy przyszłe działania. Spacer po Parku Kampinoskim i ognisko były chwilami relaksu i wytchnienia, ale również wymiany myśli i doświadczeń. Na efekty nie trzeba było długo czekać.
Nieco ponad miesiąc później w sobotę 29 października udało nam się zorganizować spotkanie poświęcone aktywizacji zawodowej. W bardzo gościnnych salach Warsztatu Artystycznego rozmawialiśmy z Natalią Sobczyk – dorosłą, aktywną zawodową osobą z niepełnosprawnością oraz jej mamą Wiesławą Sobczyk.
Natalia opowiedziała o swojej drodze od lat wczesnodziecięcych, po szkolne zmagania, aż do pierwszych kroków w pracy zawodowej stawianych dzięki stażom organizowanym z programów Powiatowego Urzędu Pracy. Opowieściom towarzyszyła przygotowana przez Natalię prezentacja, a poza sferą edukacji i pracy zawodowej mogliśmy poznać też pasje Natalii, w tym zbieranie autografów od znanych i lubianych. Historia autografu od Dawida Podsiadło- jedynego, który został w tym dniu podpisany, pozostanie na długo w pamięci uczestników spotkania.
Po rozmowie z Natalią, Nika Czubak – Wrońska wraz ze swoja ekipą z Warsztatu Artystycznego przeprowadziła dla młodzieży warsztaty ceramiczne. W tym czasie mama Natalii podzieliła się swoimi doświadczeniami przełamywania systemowych ograniczeń, które często stają na drodze aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością, jak również własnych niepokojów i rodzicielskiej troski, które czasem trudno zrównoważyć zaufaniem i wiarą w zdolność dziecka do podejmowania kolejnych, samodzielnych wyzwań.
Fachową wiedzą w zakresie stażów i doradztwa zawodowego podzieliła się z nami Pani Dagmara Kazimierska – doradca zawodowy z Powiatowego Urzędu Pracy w Sochaczewie.
W dyskusji z uczestnikami spotkania wybrzmiały głosy zwątpienia w możliwość aktywizacji zawodowej osób z niepełnosprawnością bez szerszych systemowych zmian oraz towarzysząca chyba wszystkim rodzicom osób z niepełnosprawnością troska o przyszłość dziecka, gdy ich zabraknie.
Nie ma dwóch takich samych przypadków i nie da się odwzorować jednej historii na wszystkie inne, ale ważne jest czerpanie inspiracji, nadziei i otuchy. Tych dzięki Natalii i jej mamie nie zabrakło.
Kolejne działania przed nami.
Od 4 listopada ruszyliśmy z cyklem 4 spotkań z informatyką, prowadzonych przez Pana Mariusza Więcka w Akademii Prymusa. W zajęciach wzięli udział zarówno wychowankowie pieczy zastępczej jak i osoby z niepełnosprawnością i nieneurotypowe. Uśmiechy na twarzach uczestników po zajęciach mówiły same za siebie.
A kolejną okazją do wspólnej integracji i aktywności będą rodzinne spacery Nordic Wallking w Parku Kampinoskim, które organizujemy w co druga sobotę o godz. 11.00. Poprowadzi je dla nas nasz wolontariusz Artur Kazimierski. W ostatnią sobotę (5 listopada) w kilka osób przetarliśmy już szlaki w Wilczych Śladowskich.
Z kolei 10 i 24 listopada, wraz z grą „Podróż bohatera” odwiedzimy wychowanków Placówek Opiekuńczo Wychowawczych, by w niestandardowy sposób przecierać ścieżki ku dorosłości, odkrywając własne cele, zasoby i możliwości ich realizacji.
A to jeszcze nie koniec. Niedługo kolejne relacje.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wspierają nas w naszych działaniach: Powiatowemu Urzędowi Pracy w Sochaczewie, Akademii Prymusa i Panu Mariuszowi Więckowi, Arturowi Kazimierskiemu i Nice Czubak – Wrońskiej z Warsztatu Artystycznego. Dzięki waszym otwartym sercom i gotowości do współpracy, możemy realizować nasze działania.